پیشگیری از فیبروم

چگونه از فیبروم های رحمی پیشگیری کنیم؟

 همانطور که در مقاله‌های دیگر هم در خصوص درمان فیبروم های رحمی صحبت شد، متوجه شدیم که، هیچ دلیل قطعی برای به وجود آمدن فیبروم های رحمی وجود ندارد و طی تحقیقات انجام شده میتوان با سالم نگه داشتن بدن از به وجود آمدن فیبروم های رحمی جلوگیری کرد. ما در این مقاله به چند نمونه از این موارد اشاره می کنیم.

 آيا ورزش کردن از ابتلا به فیبروم های رحمی جلوگیری می‌ کنید؟

یکی از مهمترین روشهای پیشگیری ورزش کردن است، همانطور که میدانید بین ۷۰ تا ۸۰ درصد از بانوان در طول زندگی خود به فیبروم های رحمی دچار میشوند که این فیبروم‌ها می‌تواند از اندازه های یک سنگریزه و تا بزرگی ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر باشد ولی با توجه به تحقیقات نشان داده شده احتمال بروز فیبروم در بانوانی که در طول هفته ورزش مناسب انجام می دهند بسیار کمتر از بانوانی هست که  تحرک فیزیکی کمی دارند.

 آیا اضافه وزن باعث به وجود آمدن فیبروم می شود؟

 اضافه وزن هم می تواند دلیل های مختلفی داشته باشد. همانطور که می‌دانید اضافه وزن در تمامی سنین بسیار خطرناک است. بسیاری از بیماری های مختلف از اضافه وزن نشأت میگیرد و یا اضافه وزن دلیلی برای تشدید آن بیماری است. طی تحقیقات انجام شده نیز فیبروم های رحمی در افرادی که دچار اضافه وزن هستند بیشتر دیده شده ولی هیچ آمار و ارقام دقیقی در این خصوص وجود ندارد.

آيا رژیم غذایی برای جلوگیری از فیبروم های رحمی وجود دارد؟

 همانطور که می دانید بسیاری از افراد با توجه به این که رژیم غذایی ناسالم دارند، دچار اضافه وزن نیستند. این امر دلایل مختلفی دارد که در مباحث دیگر به این می‌پردازیم، ولی به این نتیجه میرسیم که  تنها عوارض رژيم غذایی نا سالم چاقی نیست بلکه عوارض زیادی بر روی سلامت فرد میگذارد. به همین منظور افرادی که رژیم غذایی ناسالم  دارند و از غذاهای التهاب زا استفاده می کنند، بیشتر از افرادی که در رژیم غذایی خود از سبزیجات و میوه ها استفاده می کنند، دچار فیبروم می شوند. خوردن غذاهای دارای ویتامین D مثل ماهی ها و حتی در بعضی از تحقیقات نشان داده شده است که مصرف لبنیات نیز خطر ابتلا به فیبروم های رحمی را کاهش می‌دهد.

در مجموع با توجه به این‌ که اضافه وزن فاکتور مهمی در ابتلا به فیبروم های رحمی است،‌ ورزش کردن و رژیم غذایی سالم می‌تواند نقش پیشگیری کننده و بسیار مهمی را داشته باشه. 

ما در تلاش هستیم که بتوانیم ارتقای سطح علمی بانوان عزیزمان را برای کمک به ارتقای سطح جامعه بالا ببریم.

دکتر پوران حاجیان معتقدند که بانوان عزیز با چکاب‌های مستمر زیر نظر پزشک متخصص از وضعیت جسمانی خود آگاهی لازم را جهت پیشگیری‌های به موقع داشته باشند.

 

Dr. Pouran Hajian
© Copyright 2022. All rights reserved باهمکاری آسکین گرافیک
ASKIN GRAPHIC Co.