آیا عمل برداشتن فیبروم رحمی همزمان با سزارین امکان پذیر است؟

آیا عمل برداشتن فیبروم رحمی همزمان با سزارین امکان پذیر است؟

سوالات زیادی درخصوص انجام همزمان عمل سزارین و عمل برداشتن فیبروم پرسیده می‌شود. در این مقاله سعی بر آن است که توضیحاتی در این خصوص داده شود. همانطور که قبلاً گفته شد امکان بارداری با داشتن فیبروم رحمی وجود دارد و تغییرات هورمونی در این دوران ممکن است منجر به تشکیل فیبروم و در صورت وجود  فیبروم‌های کوچک سبب بزرگ شدن فیبروم‌های رحمی شود.

ولی مسئله مهم که قابل بررسی است، درمان فیبروم‌‌ می‌باشد که پزشک زنان و زایمان با توجه به تجربه خود درمان را به چه زمانی موکول می‌کند. همانطور که در مقالات گذشته به این موضوع‌ها اشاره شد باید بررسی شود که آیا  می‌توان با فیبروم باردار شد یا خیر. زیرا پس از بارداری امکان تغییر سایز فیبروم وجود دارد و امکان دارد که فیبروم‌ ها باعث سقط جنین شود.
دکتر پوران حاجیان توصیه می‌کنند که حتما بعد از آگاهی از بارداری با وجود فیبروم به پزشک متخصص زنان و زایمان برای بررسی‌های روش های زایمان و درمان مراجعه شود.
یکی دیگر از مسائل مهم بررسی درمان فیبروم می‌باشد. زیرا بعد از زایمان به دلیل تغییرات هورمونی امکان کوچک شدن فیبروم ها نیز وجود دارد. ولی در صورتی که عمل  برای برداشتن فیبروم مشخص شد باید زمان درمان آن نیز مشخص شود.

فیبروم های رحمی از شایع‌ترین ترین بیماری های زنان است. شما می‌توانید در مقالات زیر اطلاعات بیشتری در خصوص فیبروم به دست آورید:

فیبروم چیست

آیا بارداری با فیبروم امکان دارد؟ 

روش های درمان فیبروم چیست؟

 

یکی از دلایل به وجود آمدن فیبروم‌ها تغییرات هورمونی بدن می باشد.  در دوران بارداری بدن زنان دچار تغییرات هورمونی می‌شود. این تغییرات سبب به وجود آمدن و یا بزرگ شدن فیبروم می شود.

 در کتب علمی و مقاله های مختلف صحبت بر این است که عمل همزمان سزارین و برداشتن  فیبروم انجام نشود زیرا در دوران بارداری رگ های خونی فراوانی در رحم وجود دارد و ممکن است عمل برداشتن فیبروم با خونریزی فراوانی همراه شود و مادر رحم خود را از دست بدهد. حال آنکه که اگر پزشک متخصص زنان و زایمان وضعیت بیمار را به درستی بررسی کرده باشد، در مواردی با تشخیص پزشک امکان عمل همزمان سزارین و برداشتن فیبروم وجود دارد. و این نیاز به مشاوره‌ی دقیق با متخصص را دارد.

البته باید به این موضوع دقت داشت که موارد دیگری نیز برای عمل همزمان وجود دارد که به مواردی اشاره می‌شود.

 

تبحر و توانایی بالای پزشک در عمل همزمان سزارین و فیبروم

خوب در این نوع جراحی نمی‌توان تبحر پزشک را دست‌کم گرفت. این نوع جراحی نیاز به پزشک متخصص با تجربه بالا دارد.

تجهیز بودن اتاق عمل برای جراحی همزمان سزارین و فیبروم

قطعا این نوع جراحی به دلیل اهمیت بالای آن برای سلامت مادر و جنین نیاز به اتاق عمل مجهز دارد.

آماده بودن و آگاه بودن پرسنل برای عمل همزمان سزارین و فیبروم

آماده بودن پرسنل و تیم پزشکی از قبل و هماهنگی برای این نوع جراحی از  دیگر موارد مهم می‌باشد.

دسترسی به فراورده های خونی مورد نیاز

دیگر موردی که نیاز به هماهنگی‌ از قبل دارد دسترسی به فرآورده‌های خونی مریض برای مواقعی که نیاز به آن إحساس می‌شود.

آگاهی کامل بیمار از شرایط برای عمل همزمان سزارین و فیبروم

صحبت با بیمار و آگاه کردن نسبت به جراحی و شرایط موجودی که وجود دارد از وظایف پزشک متخصص می‌باشد که باید بعد از بررسی آن را با بیمار در میان بگذارند.

 

Dr. Pouran Hajian
© Copyright 2024. All rights reserved باهمکاری گروه طزاحان آسکین گرافیک
ASKIN GRAPHIC Co.